Ilmainen toimitus 29€ tilauksiin olympialaisten ajan! Katso koodi

Tietoa yrityksestä

Fiksu Ruoka Oy on suomalaisomisteinen yritys, joka sai alkunsa vuonna 2016. Pyrimme verkkokauppamme kautta vähentämään ruokahävikin määrää Suomessa ja samalla tarjoamaan asiakkaillemme laajan valikoiman edullista ruokaa sekä käyttötavaraa.

Verkkokauppamme valikoima koostuu pääosin poisto- ja jäännöseristä, joita ostamme suomalaisilta valmistajilta, maahantuojilta ja tukkuketjuilta. Ostamamme erät eivät ole syystä tai toisesta löytäneet tietään kaupan hyllylle ja ovat sen takia vaarassa tulla hävitetyiksi. Syynä voi olla esimerkiksi tuotteen poistuminen valikoimasta, uudistunut myyntipakkaus, liian suuri varasto tai lähestyvä parasta ennen -päiväys.

Me Fiksuruoalla olemme sitä mieltä, että näitä tuotteita ei kannata hävittää, vaan tuoda ne mieluummin luontoa säästäen jokaisen ostettavaksi halpaan hintaan. Samalla helpotamme myös toimittajiemme arkea ostamalla heiltä eriä, jotka eivät ehkä muuten menisi kaupaksi.

Varastomme sijaitsee Turussa ja toimistomme Otaniemessä, Espoossa. Toimitamme tilaukset kaikkialle Suomeen kuljetuskumppaniemme (Posti, DB Schenker, Postnord ja Matkahuolto) avulla. Kaikki myymämme tuotteet säilyvät huoneenlämmössä.

Keitä me olemme

Fiksuruoka.fi tiimi koostuu hyvästä kaveriporukasta, joilla on intohimo rakentaa parempaa tulevaisuutta vähentämällä ruokahävikkiä. Haluatko tietää lisää meistä tai Fiksuruoan tarinasta? Ota ihmeessä meihin yhteyttä ja puhutaan lisää! Lisätietoa tiimistä saat myös LinkedIn:stä

Mikäli sinulla on kysyttävää tilauksiin tai asiakaspalveluun liittyen, voimme auttaa sinua nopeimmin asiakaspalvelumme kautta.

  • Juhani Järvensivu

    CEO

    juhani.jarvensivu@fiksuruoka.fi

  • Richard Lindroos

    Perustaja, Logistiikka

    richard.lindroos@fiksuruoka.fi

  • Riku Poutanen

    Markkinointi

    riku.poutanen@fiksuruoka.fi

  • Henri Saksi

    Data ja Analytiikka

    henri.saksi@fiksuruoka.fi

  • Julius Särkkälä

    Hankinta ja toimittajasuhteet

    julius.sarkkala@fiksuruoka.fi

  • Tea Tähtinen

    Osto (ruokakaappi, lastenruoka, pukeutuminen)

    tea.tahtinen@fiksuruoka.fi

  • Olli Syrjälä

    Osto (herkut, urheilu- ja terveys)

    olli.syrjala@fiksuruoka.fi

  • Linda Wülfing

    Osto (lemmikit, käyttötavarat)

    linda.wulfing@fiksuruoka.fi

  • Aino Heino

    Osto (juomat, kodinhoito, hygienia)

    aino.heino@fiksuruoka.fi

  • Anu Ruokolainen

    Master data, osto (kosmetiikka)

    anu.ruokolainen@fiksuruoka.fi

  • Marko Toivonen

    Markkinointi

    marko.toivonen@fiksuruoka.fi

  • Lauri Enckell

    Brändi ja sisältö

    lauri.enckell@fiksuruoka.fi

  • Henni Sulonen

    Graafinen suunnittelu

    henni.sulonen@fiksuruoka.fi

  • Johanna Hauru

    Copywriting

    johanna.hauru@fiksuruoka.fi

  • Eljas Jalo

    Verkkokauppa

    eljas.jalo@fiksuruoka.fi

  • Minja Sillanpää

    Verkkokauppa

    minja.sillanpaa@fiksuruoka.fi

  • Onni Anttoora

    Palvelumuotoilu

    onni.anttoora@fiksuruoka.fi

  • Jenni Manninen

    Asiakaspalvelu

    jenni.manninen@fiksuruoka.fi

  • Katariina Issakainen

    Asiakaspalvelu

    katariina.issakainen@fiksuruoka.fi

  • Nadja Saarenketo

    Asiakaspalvelu

    nadja.saarenketo@fiksuruoka.fi

  • Sanna Lehto

    Asiakaspalvelu

    sanna.lehto@fiksuruoka.fi

Seuraa meitä Instagramissa

Fiksuruoka.fi käyttää evästeitä. Kun vierailet fiksuruoka.fi:ssä, evästeitä tallentuu tietokoneellesi. Evästeitä käytetään tarjotaksemme sinulle paremman käyttäjäkokemuksen. Lisätietoja evästeistä