Ilmainen toimitus 39€ tilaukseen

Tietoa yrityksestä

Fiksu Ruoka Oy on suomalaisomisteinen yritys, joka sai alkunsa vuonna 2016. Pyrimme verkkokauppamme kautta vähentämään ruokahävikin määrää Suomessa ja samalla tarjoamaan asiakkaillemme laajan valikoiman edullista ruokaa sekä käyttötavaraa.

Verkkokauppamme valikoima koostuu pääosin poisto- ja jäännöseristä, joita ostamme suomalaisilta valmistajilta, maahantuojilta ja tukkuketjuilta. Ostamamme erät eivät ole syystä tai toisesta löytäneet tietään kaupan hyllylle ja ovat sen takia vaarassa tulla hävitetyiksi. Syynä voi olla esimerkiksi tuotteen poistuminen valikoimasta, uudistunut myyntipakkaus, liian suuri varasto tai lähestyvä parasta ennen -päiväys.

Me Fiksuruoalla olemme sitä mieltä, että näitä tuotteita ei kannata hävittää, vaan tuoda ne mieluummin luontoa säästäen jokaisen ostettavaksi halpaan hintaan. Samalla helpotamme myös toimittajiemme arkea ostamalla heiltä eriä, jotka eivät ehkä muuten menisi kaupaksi.

Varastomme sijaitsee Turussa ja toimistomme Otaniemessä, Espoossa. Toimitamme tilaukset kaikkialle Suomeen kuljetuskumppaniemme (Posti, DB Schenker, Postnord ja Matkahuolto) avulla. Kaikki myymämme tuotteet säilyvät huoneenlämmössä.

Tietoa yrityksestä

Yhteys tiimiläiseen

Kiinnostaisiko yhteistyö tai haluaisitko kuulla lisää meistä ja tarinastamme? Alta löydät johtoryhmämme, team leadereiden sekä ostotiimiläisten yhteystiedot. Jos sinulla on kysyttävää tilaukseesi liittyen, niin asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään.

  • Juhani Järvensivu

    Juhani Järvensivu

    CEO

    juhani.jarvensivu@fiksuruoka.fi

  • Richard Lindroos

    Richard Lindroos

    Founder, CFO

    richard.lindroos@fiksuruoka.fi

  • Tiina Hahtovirta

    Tiina Hahtovirta

    CHRO

    tiina.hahtovirta@fiksuruoka.fi

  • Riku Poutanen

    Riku Poutanen

    CMO

    riku.poutanen@fiksuruoka.fi

  • Julius Särkkälä

    Julius Särkkälä

    CPO

    julius.sarkkala@fiksuruoka.fi

  • Henri Saksi

    Henri Saksi

    CDO

    henri.saksi@fiksuruoka.fi

  • Risto Lehtilä

    Risto Lehtilä

    Logistics Manager

    risto.lehtila@fiksuruoka.fi

  • Ina Viljanen

    Ina Viljanen

    Marketing Team Lead (Finland)

    ina.viljanen@fiksuruoka.fi

  • Lauri Enckell

    Lauri Enckell

    Head of brand and creatives

    lauri.enckell@fiksuruoka.fi

  • Eljas Jalo

    Eljas Jalo

    E-commerce product owner

    eljas.jalo@fiksuruoka.fi

  • Nadja Saarenketo

    Nadja Saarenketo

    Head of Customer Service

    nadja.saarenketo@fiksuruoka.fi

  • Tea Tähtinen

    Tea Tähtinen

    Procurement Team Lead (Finland)

    tea.tahtinen@fiksuruoka.fi

  • Olli Syrjälä

    Olli Syrjälä

    Procurement Manager

    olli.syrjala@fiksuruoka.fi

  • Anniina Morelius

    Anniina Morelius

    Procurement Manager 

    Urheilu ja terveys, kodinhoito, Hygienia

    anniina.morelius@fiksuruoka.fi

  • Aino Heino

    Aino Heino

    Procurement Manager

    Ruokakaappi

    aino.heino@fiksuruoka.fi

  • Julius Pirhonen

    Julius Pirhonen

    Procurement Manager

    Herkut, leipomotuotteet

    julius.pirhonen@fiksuruoka.fi

  • Elina Wilkman-Latvala

    Elina Wilkman-Latvala

    Procurement Manager 

    Ruokakaappi, lastenruoat, pukeutuminen

    elina.wilkman@fiksuruoka.fi

  • Lauri Lehtonen

    Lauri Lehtonen

    Procurement Manager

    Juomat, lemmikit käyttötavarat, keittiö & kattaus

    lauri.lehtonen@fiksuruoka.fi