Ilmainen toimitus 45€ tilaukseen

Minimitilausraja 20€

Tietoa yrityksestä

Fiksuruoka on suomalainen yritys, jonka missiona on pelastaa ruoka hävikiltä. Samalla tarjoamme asiakkaillemme laajan valikoiman edullista ruokaa.

Me myymme pääosin poisto- ja jäännöseriä, joita ostamme suomalaisilta valmistajilta, maahantuojilta ja tukkuketjuilta. Kyseiset erät eivät ole syystä tai toisesta löytäneet tietään kaupan hyllylle ja ovat sen takia vaarassa joutua hävikiksi. Syynä voi olla esimerkiksi tuotteen poistuminen valikoimasta, uudistunut myyntipakkaus, liian suuri varasto tai lähestyvä parasta ennen -päiväys.

Me olemme sitä mieltä, että näitä tuotteita ei kannata hävittää, vaan tuoda ne mieluummin luontoa säästäen jokaisen ostettavaksi halpaan hintaan. Samalla helpotamme myös toimittajiemme arkea ostamalla heiltä eriä, jotka eivät ehkä muuten menisi kaupaksi.

Varastomme sijaitsee Turussa ja toimistomme Ruoholahdessa, Helsingissä. Toimitamme tilaukset kaikkialle Suomeen kuljetuskumppaniemme avulla.

Suomen lisäksi vähennämme hävikkiä myös Alankomaissa ja Belgiassa Flanderin alueella. Ajattelimme Fiksuruoan olevan turhan haastava nimi muualla kuin Suomessa ja siksi Suomen ulkopuolella meidät tunnistaa nimestä Foodello.

Tietoa yrityksestä

Yhteys tiimiläiseen

Kiinnostaisiko yhteistyö tai haluaisitko kuulla lisää meistä ja tarinastamme? Alta löydät johtoryhmämme, team leadereiden sekä ostotiimiläisten yhteystiedot. Jos sinulla on kysyttävää tilaukseesi liittyen, niin asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään.

  • Juhani Järvensivu

    Juhani Järvensivu

    CEO

    juhani.jarvensivu@fiksuruoka.fi

  • Richard Lindroos

    Richard Lindroos

    Founder, CFO

    richard.lindroos@fiksuruoka.fi

  • Tiina Hahtovirta

    Tiina Hahtovirta

    CHRO

    tiina.hahtovirta@fiksuruoka.fi

  • Riku Poutanen

    Riku Poutanen

    CMO

    riku.poutanen@fiksuruoka.fi

  • Henri Saksi

    Henri Saksi

    CDO

    henri.saksi@fiksuruoka.fi

  • Risto Lehtilä

    Risto Lehtilä

    Logistics Manager

    risto.lehtila@fiksuruoka.fi

  • Ina Viljanen

    Ina Viljanen

    Marketing Team Lead (Finland)

    ina.viljanen@fiksuruoka.fi

  • Eljas Jalo

    Eljas Jalo

    E-commerce product owner

    eljas.jalo@fiksuruoka.fi

  • Nadja Saarenketo

    Nadja Saarenketo

    Head of Customer Service

    nadja.saarenketo@fiksuruoka.fi

  • Tea Tähtinen

    Tea Tähtinen

    Procurement Team Lead (Finland)

    tea.tahtinen@fiksuruoka.fi

  • Anniina Morelius

    Anniina Morelius

    Procurement Manager 

    Urheilu ja terveys, kodinhoito, Hygienia

    anniina.morelius@fiksuruoka.fi

  • Aino Heino

    Aino Heino

    Procurement Manager

    Ruokakaappi

    aino.heino@fiksuruoka.fi

  • Julius Pirhonen

    Julius Pirhonen

    Procurement Manager

    Herkut, leipomotuotteet

    julius.pirhonen@fiksuruoka.fi

  • Lauri Lehtonen

    Lauri Lehtonen

    Procurement Manager

    Juomat, lemmikit käyttötavarat, keittiö & kattaus

    lauri.lehtonen@fiksuruoka.fi